Agricultura si silvicultura

Agricultura

Conditiile geografice si climaterice deosebit de favorabile ale zonei au determinat locuitorii sa practice o serie de activitati predominant agricole cum ar fi: cultivarea plantelor si cresterea animalelor.

CATEGORIA SUPRAFATA HECTAR
Arabil 74
Pasune 411
Fanete 632
Livezi 167
Suprafata totala 1284

Zootehnia

O contributie importanta la dezvoltarea zootehniei in comuna Varfuri o are suprafata de pasune existenta, 411 ha.

Aceasta ramura in momentul de fata activeaza doar in randul gospodariilor populatiei.

Efectivul de animale pe categorii din comuna Varfuri se afla in declin din cauza lipsei de subventii pentru carne porc, vitei, lipsa de furaje si a microfermelor.

Nr. Crt. CATEGORIA NUMAR
1. Pasari 4562
2. Bovine 430
3. Caprine 218
4. Ovine 1027
5. Porcine 216
6. Cabaline 98
7. Familii de albine 468

Pentru a se ajunge la un standard european de dezvoltare, la nivelul comunei Varfuri se doreste infiintarea unor complexe agrozootehnice, puncte de colectare si prelucrare a produselor animaliere.

Adresa : comuna Varfuri, sat Suvita, nr. 137

Telefon: 0245233102;

Fax: 0245233063;

Info

Comuna Vârfuri este situată în regiunea deluroasă a Munteniei, cuprinsă la întretăierea coordonatelor geografice de 45o15” – latitudine nordică şi 25o30” – longitudine estică, având o altitudine ce variază de la 410 m - Valea Stârcului şi 731 m dealul Fusarul, deasupra nivelului mării şi ocupând o suprafaţă de 25 Km2.

Zone vecine

Se învecinează la est cu comuna Vişineşti prin culmea dealului „Prăvăciorul”, la vest cu satul Diaconeşti – oraş Pucioasa prin muchia dealului Ulmetul, la sud cu comuna Valea-Lungă despărţită prin Valea Stârcului, dealurile Prigorile, Tigerului şi Corboaica, iar la nord cu comuna Bezdead pe culmea dealurilor Cojoiu, Fusaru şi Miercanu.